Mobility Radeon HD 2400
Graphics Card Mobility Radeon HD 2400 — Specifications, Tests & Benchmarks
Mobility Radeon HD 2400
Radeon Mobility HD 2000
•
M72
•
14.05.2007
•
256 MB
•
DDR2
•
64 bit
🏆 Top #14249
Performance
Synthetic Score
77
PassMark
90
Efficiency
low
The Mobility Radeon HD 2400 graphics adapter is based on the advanced TeraScale architecture. ATI announced this model on 14.05.2007. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 85 mm² die contains approximately 0.2 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 40 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The DDR2 video memory capacity is 0 GB. Thanks to the 64 bit-bit bus, bandwidth reaches 6.40 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The graphics chip operates at a base clock of 450 MHz with dynamic acceleration capability up to 0 MHz.
General Information
| Release Date | 14.05.2007 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Radeon Mobility HD 2000 |
| GPU Variant | M72-S (216QSAKA12FG) |
GPU
| Architecture | TeraScale |
| Codename | M72 |
| Process Node | 65 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 180,000.0 million |
| Die Size | 85 mm² |
| Transistor Density | 2,100,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 40 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 4 |
| Render Output Units (ROP) | 4 |
| Compute Units (SM/CU) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock | 450 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 400 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 800 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 256 MB |
| Memory Type | DDR2 |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 6.40 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 32 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 1.0 x16 |
API Support
| DirectX | 10.0 (10_0) |
| OpenGL | 3.3 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 1800 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 1800 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 36 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 90 |
| PassMark (G2D Mark) | 212 |
| TPU Index Score | 0.13% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.