Mobility Radeon 9000
Graphics Card Mobility Radeon 9000 — Specifications, Tests & Benchmarks
Mobility Radeon 9000
Radeon Mobility 9000
•
M9
•
01.09.2002
•
64 MB
•
DDR
•
64 bit
🏆 Top #14786
Performance
Synthetic Score
4
PassMark
4
Efficiency
low
The Mobility Radeon 9000 graphics adapter is based on the advanced Rage 7 architecture. ATI announced this model on 01.09.2002. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 81 mm² die contains approximately 0.0 billion transistorsistors transistors. The DDR video memory capacity is 0 GB. Thanks to the 64 bit-bit bus, bandwidth reaches 3.20 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. In standard mode, the core operates at 240 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load.
General Information
| Release Date | 01.09.2002 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Radeon Mobility 9000 |
| GPU Variant | M9-CSP64 (216T9NCBGA13FH) |
GPU
| Architecture | Rage 7 |
| Codename | M9 |
| Process Node | 150 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 36,000.0 million |
| Die Size | 81 mm² |
| Transistor Density | 444,400 million / mm² |
Rendering Configuration
| Texture Mapping Units (TMU) | 4 |
| Render Output Units (ROP) | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock | 240 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 200 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 400 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 64 MB |
| Memory Type | DDR |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 3.20 GB/s |
Board Design & Power
| Interface | AGP 4x |
API Support
| DirectX | 8.1 |
| OpenGL | 1.4 |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 960 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 960 GTexel/s |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 4 |
| PassMark (G2D Mark) | 153 |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.