Mobility Radeon 7000
Graphics Card Mobility Radeon 7000 — Specifications, Tests & Benchmarks
Mobility Radeon 7000
Radeon Mobility
•
M6
•
2004
•
16 MB
•
DDR
•
32 bit
🏆 Top #14107
Performance
Synthetic Score
100
Efficiency
low
The Mobility Radeon 7000 graphics card from ATI is built on the Rage 6 architecture and was officially introduced on 01.01.2004. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 0.0 billion transistorsistors transistors, and its area is 115 mm². The graphics card is equipped with 0 GB of DDR memory. A 32 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 1.11 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 144 MHz with dynamic acceleration capability up to 0 MHz.
General Information
| Release Date | 2004 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Radeon Mobility |
| GPU Variant | M6 7000 (215R6MBAEA12) |
| Integrated Graphics | Yes |
GPU
| Architecture | Rage 6 |
| Codename | M6 |
| Process Node | 180 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 30,000.0 million |
| Die Size | 115 mm² |
| Transistor Density | 260,899 million / mm² |
Rendering Configuration
| Texture Mapping Units (TMU) | 3 |
| Render Output Units (ROP) | 1 |
Clock Speeds
| Base Clock | 144 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 139 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 278 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 16 MB |
| Memory Type | DDR |
| Memory Bus | 32 bit bit |
| Memory Bandwidth | 1.11 GB/s |
Board Design & Power
| Interface | AGP 4x |
| Slot Width | 0 |
API Support
| DirectX | 7.0 |
| OpenGL | 1.3 |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 144 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 432 GTexel/s |
Synthetic Tests & Benchmarks
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.