Mobility FireGL V5725
Graphics Card Mobility FireGL V5725 — Specifications, Tests & Benchmarks
Mobility FireGL V5725
Radeon V5xxx
•
M86
•
2009
•
256 MB
•
GDDR3
•
128 bit
🏆 Top #13333
Performance
Synthetic Score
290
PassMark
219
Efficiency
low
The Mobility FireGL V5725 (TeraScale) model joined the ATI lineup of graphics accelerators on 01.01.2009. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 0.4 billion transistorsistors transistors on a 135 mm² die. The model's computational arsenal includes 120 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The GDDR3 video memory capacity is 0 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 25.60 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. In standard mode, the core operates at 680 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load.
General Information
| Release Date | 2009 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Mobile Workstation |
| Series | Radeon V5xxx |
| GPU Variant | M86-ME XT GL (216-0683010) |
GPU
| Architecture | TeraScale |
| Codename | M86 |
| Process Node | 55 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 378,000.0 million |
| Die Size | 135 mm² |
| Transistor Density | 2,800,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 120 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 8 |
| Render Output Units (ROP) | 4 |
| Compute Units (SM/CU) | 3 |
Clock Speeds
| Base Clock | 680 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 800 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1600 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 256 MB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 25.60 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 128 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
API Support
| DirectX | 10.1 (10_1) |
| OpenGL | 3.3 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 2720 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 5440 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 163.2 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 219 |
| PassMark (G2D Mark) | 405 |
| TPU Index Score | 0.59% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.