Mobility FireGL V5200
Graphics Card Mobility FireGL V5200 — Specifications, Tests & Benchmarks
Mobility FireGL V5200
Radeon V5xxx
•
M56
•
01.02.2006
•
256 MB
•
GDDR3
•
128 bit
🏆 Top #14010
Performance
Synthetic Score
109
PassMark
45
Efficiency
low
The Mobility FireGL V5200 (Ultra-Threaded SE) model joined the ATI lineup of graphics accelerators on 01.02.2006. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 0.2 billion transistorsistors transistors on a 150 mm² die. The GDDR3 video memory capacity is 0 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 15.20 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. In standard mode, the core operates at 425 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load.
General Information
| Release Date | 01.02.2006 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Mobile Workstation |
| Series | Radeon V5xxx |
| GPU Variant | M56 GL |
GPU
| Architecture | Ultra-Threaded SE |
| Codename | M56 |
| Process Node | 90 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 157,000.0 million |
| Die Size | 150 mm² |
| Transistor Density | 1,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Texture Mapping Units (TMU) | 12 |
| Render Output Units (ROP) | 12 |
Clock Speeds
| Base Clock | 425 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 475 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 950 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 256 MB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 15.20 GB/s |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 1.0 x16 |
API Support
| DirectX | 9.0c (9_3) |
| OpenGL | 2.1 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 5100 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 5100 GTexel/s |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 45 |
| PassMark (G2D Mark) | 248 |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.