Mobility FireGL V5000
Graphics Card Mobility FireGL V5000 — Specifications, Tests & Benchmarks
Mobility FireGL V5000
Radeon V5xxx
•
M26
•
03.02.2005
•
128 MB
•
GDDR3
•
128 bit
🏆 Top #14204
Performance
Synthetic Score
84
PassMark
82
Efficiency
low
The Mobility FireGL V5000 graphics card from ATI is built on the R400 architecture and was officially introduced on 03.02.2005. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 156 mm² die contains approximately 0.1 billion transistorsistors transistors. The memory subsystem features GDDR3 modules with a total capacity of 0 GB. The bus width is 128 bit bits, and the peak data exchange rate is 13.60 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 350 MHz with dynamic acceleration capability up to 0 MHz.
General Information
| Release Date | 03.02.2005 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Mobile Workstation |
| Series | Radeon V5xxx |
| GPU Variant | M26 GL |
GPU
| Architecture | R400 |
| Codename | M26 |
| Process Node | 110 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 120,000.0 million |
| Die Size | 156 mm² |
| Transistor Density | 769,200 million / mm² |
Rendering Configuration
| Texture Mapping Units (TMU) | 8 |
| Render Output Units (ROP) | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock | 350 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 425 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 850 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 128 MB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 13.60 GB/s |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 1.0 x16 |
API Support
| DirectX | 9.0b (9_2) |
| OpenGL | 2.1 |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 2800 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 2800 GTexel/s |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 82 |
| PassMark (G2D Mark) | 223 |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.