Mobility FireGL 7800
Graphics Card Mobility FireGL 7800 — Specifications, Tests & Benchmarks
Mobility FireGL 7800
Radeon Mobility FireGL
•
M7
•
29.09.2001
•
64 MB
•
DDR
•
128 bit
•
27W
🏆 Top #14658
Performance
Synthetic Score
11
PassMark
5
Efficiency
low
The Mobility FireGL 7800 (Rage 7) model joined the ATI lineup of graphics accelerators on 29.09.2001. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 0.1 billion transistorsistors transistors, and its area is 68 mm². The memory subsystem features DDR modules with a total capacity of 0 GB. The bus width is 128 bit bits, and the peak data exchange rate is 6.40 GB/s. In standard mode, the core operates at 280 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load. The card's power consumption (TDP) is stated at 27 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 0 W.
General Information
| Release Date | 29.09.2001 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Mobile Workstation |
| Series | Radeon Mobility FireGL |
| GPU Variant | M7-GL (216G7TZBGA13) |
| Integrated Graphics | Yes |
GPU
| Architecture | Rage 7 |
| Codename | M7 |
| Process Node | 150 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 60,000.0 million |
| Die Size | 68 mm² |
| Transistor Density | 882,400 million / mm² |
Rendering Configuration
| Texture Mapping Units (TMU) | 2 |
| Render Output Units (ROP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock | 280 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 200 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 400 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 64 MB |
| Memory Type | DDR |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 6.40 GB/s |
Board Design & Power
| Interface | AGP 4x |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 27 W |
API Support
| DirectX | 7.0 |
| OpenGL | 1.3 |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 560 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 560 GTexel/s |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 5 |
| PassMark (G2D Mark) | 86 |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.