Graphics Ultra Pro ISA
Graphics Card Graphics Ultra Pro ISA — Specifications, Tests & Benchmarks
Graphics Ultra Pro ISA
Radeon Mach 32
•
Mach32
•
1992
•
2 MB
•
DRAM
•
64 bit
🏆 Top #14048
Performance
Synthetic Score
100
Efficiency
low
The Graphics Ultra Pro ISA graphics adapter is based on the advanced Mach architecture. ATI announced this model on 01.01.1992. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses ?istors transistors, and its area is 90 mm². The memory subsystem features DRAM modules with a total capacity of 0 GB. The bus width is 64 bit bits, and the peak data exchange rate is 0.08 GB/s. The GPU's base clock speed is 10 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz.
General Information
| Release Date | 1992 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Radeon Mach 32 |
| GPU Variant | Mach32-06 (2106880006) |
GPU
| Architecture | Mach |
| Codename | Mach32 |
| Process Node | 700 nm (TSMC) |
| Die Size | 90 mm² |
Rendering Configuration
| Render Output Units (ROP) | 1 |
Clock Speeds
| Base Clock | 10 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 10 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 MB |
| Memory Type | DRAM |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 0.08 GB/s |
Board Design & Power
| Interface | ISA 16-bit |
| Slot Width | 1 |
| Recommended PSU | 200 W |
| Board Number | 109-00189-40 |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 10 GPixel/s |
| Texture Fill Rate |
Synthetic Tests & Benchmarks
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.