Graphics Solution Plus
Graphics Card Graphics Solution Plus — Specifications, Tests & Benchmarks
Graphics Solution Plus
Radeon MDA/CGA
•
CW16800-B
•
23.03.1987
•
DRAM
•
32 bit
🏆 Top #14499
Performance
Synthetic Score
35
Efficiency
low
Graphics Solution Plus is a powerful solution from ATI based on the Wonder architecture, released on 23.03.1987. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 90 mm² die contains approximately ?istors transistors. In standard mode, the core operates at 10 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load.
General Information
| Release Date | 23.03.1987 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Radeon MDA/CGA |
GPU
| Architecture | Wonder |
| Codename | CW16800-B |
| Process Node | 800 nm (TSMC) |
| Die Size | 90 mm² |
Clock Speeds
| Base Clock | 10 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 5 MHz |
Memory
| Memory Capacity | |
| Memory Type | DRAM |
| Memory Bus | 32 bit bit |
| Memory Bandwidth | 0.02 GB/s |
Board Design & Power
| Interface | ISA 8-bit |
| Slot Width | 1 |
| Recommended PSU | 200 W |
| Board Number | 168248 |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | |
| Texture Fill Rate |
Synthetic Tests & Benchmarks
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.