FirePro V5800 DVI
Graphics Card FirePro V5800 DVI — Specifications, Tests & Benchmarks
FirePro V5800 DVI
Radeon Vx800
•
Juniper
•
26.04.2010
•
1 GB
•
GDDR5
•
128 bit
•
74W
🏆 Top #12094
Performance
Synthetic Score
1,184
Efficiency
low
The FirePro V5800 DVI graphics adapter is based on the advanced TeraScale 2 architecture. ATI announced this model on 26.04.2010. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 1.0 billion transistorsistors transistors, and its area is 166 mm². The core configuration includes 800 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The GDDR5 video memory capacity is 1 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 64.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 690 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 74 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 250 W.
General Information
| Release Date | 26.04.2010 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Series | Radeon Vx800 |
| GPU Variant | Juniper XT GL |
GPU
| Architecture | TeraScale 2 |
| Codename | Juniper |
| Process Node | 40 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 1,040,000.0 million |
| Die Size | 166 mm² |
| Transistor Density | 6,300,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 800 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 40 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 10 |
Clock Speeds
| Base Clock | 690 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1000 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 4000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 64.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 80 KB |
| L2 Cache | 256 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 74 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Board Number | C014 |
API Support
| DirectX | 11.2 (11_0) |
| OpenGL | 4.4 |
| OpenCL | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 11040 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 27600 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 1.10 TFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 2.08% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.