FirePro V3800
Graphics Card FirePro V3800 — Specifications, Tests & Benchmarks
FirePro V3800
Radeon Vx800
•
Redwood
•
26.04.2010
•
512 MB
•
DDR3
•
64 bit
•
43W
🏆 Top #13296
Performance
Synthetic Score
321
PassMark
321
Efficiency
low
The FirePro V3800 graphics adapter is based on the advanced TeraScale 2 architecture. ATI announced this model on 26.04.2010. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 0.6 billion transistorsistors transistors, and its area is 104 mm². For graphics processing, 400 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The memory subsystem features DDR3 modules with a total capacity of 1 GB. The bus width is 64 bit bits, and the peak data exchange rate is 14.40 GB/s. The GPU's base clock speed is 650 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The nominal thermal design power is 43 W. For stable system operation, a PSU of 200 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 26.04.2010 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Series | Radeon Vx800 |
| GPU Variant | Redwood PRO GL |
GPU
| Architecture | TeraScale 2 |
| Codename | Redwood |
| Process Node | 40 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 627,000.0 million |
| Die Size | 104 mm² |
| Transistor Density | 6,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 400 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 20 |
| Render Output Units (ROP) | 8 |
| Compute Units (SM/CU) | 5 |
Clock Speeds
| Base Clock | 650 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 900 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1800 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 512 MB |
| Memory Type | DDR3 |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 14.40 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 40 KB |
| L2 Cache | 128 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 43 W |
| Recommended PSU | 200 W |
| Board Number | 109-C02171-10 |
API Support
| DirectX | 11.2 (11_0) |
| OpenGL | 4.4 |
| OpenCL | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 5200 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 13000 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 520 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 321 |
| PassMark (G2D Mark) | 179 |
| TPU Index Score | 1.08% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.