FirePro 2450 Multi-View PCIe x1
Graphics Card FirePro 2450 Multi-View PCIe x1 — Specifications, Tests & Benchmarks
FirePro 2450 Multi-View PCIe x1
Radeon 2000
•
RV620
•
2009
•
256 MB
•
DDR3
•
64 bit
•
32W
🏆 Top #13952
Performance
Synthetic Score
119
Efficiency
low
The FirePro 2450 Multi-View PCIe x1 graphics adapter is based on the advanced TeraScale architecture. ATI announced this model on 01.01.2009. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 0.2 billion transistorsistors transistors on a 67 mm² die. For graphics processing, 40 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The graphics card is equipped with 0 GB of DDR3 memory. A 64 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 6.40 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 400 MHz with dynamic acceleration capability up to 0 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 32 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 200 W.
General Information
| Release Date | 2009 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Series | Radeon 2000 |
| GPU Variant | RC620 PRO |
GPU
| Architecture | TeraScale |
| Codename | RV620 |
| Process Node | 55 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 181,000.0 million |
| Die Size | 67 mm² |
| Transistor Density | 2,700,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 40 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 4 |
| Render Output Units (ROP) | 4 |
| Compute Units (SM/CU) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock | 400 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 400 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 800 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 256 MB |
| Memory Type | DDR3 |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 6.40 GB/s |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x1 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 32 W |
| Recommended PSU | 200 W |
| Board Number | B532-31, B611 |
API Support
| DirectX | 10.1 (10_1) |
| OpenGL | 3.3 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 1600 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 1600 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 32 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 0.12% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.