FireGL X3-256
Graphics Card FireGL X3-256 — Specifications, Tests & Benchmarks
FireGL X3-256
Radeon 9000
•
R420
•
03.08.2004
•
256 MB
•
GDDR3
•
256 bit
•
57W
🏆 Top #14025
Performance
Synthetic Score
103
Efficiency
low
The FireGL X3-256 graphics card from ATI is built on the R400 architecture and was officially introduced on 03.08.2004. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 281 mm² die contains approximately 0.2 billion transistorsistors transistors. The GDDR3 video memory capacity is 0 GB. Thanks to the 256 bit-bit bus, bandwidth reaches 29.06 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 491 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 57 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 250 W.
General Information
| Release Date | 03.08.2004 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Series | Radeon 9000 |
| GPU Variant | R420 GL (215RAACGA11F) |
GPU
| Architecture | R400 |
| Codename | R420 |
| Process Node | 130 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 160,000.0 million |
| Die Size | 281 mm² |
| Transistor Density | 569,400 million / mm² |
Rendering Configuration
| Texture Mapping Units (TMU) | 12 |
| Render Output Units (ROP) | 12 |
Clock Speeds
| Base Clock | 491 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 454 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 908 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 256 MB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 29.06 GB/s |
Board Design & Power
| Interface | AGP 8x |
| Slot Width | 1 |
| Power Consumption (TDP) | 57 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Power Connectors | 1x Molex |
| Board Number | 109-A30101 |
API Support
| DirectX | 9.0b (9_2) |
| OpenGL | 2.1 |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 5892 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 5892 GTexel/s |
Synthetic Tests & Benchmarks
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.