FireGL V7200
Graphics Card FireGL V7200 — Specifications, Tests & Benchmarks
FireGL V7200
Radeon Vx200
•
R520
•
01.10.2005
•
256 MB
•
GDDR3
•
256 bit
🏆 Top #13960
Performance
Synthetic Score
116
PassMark
116
Efficiency
low
The FireGL V7200 (Ultra-Threaded SE) model joined the ATI lineup of graphics accelerators on 01.10.2005. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 288 mm² die contains approximately 0.3 billion transistorsistors transistors. The memory subsystem features GDDR3 modules with a total capacity of 0 GB. The bus width is 256 bit bits, and the peak data exchange rate is 41.60 GB/s. The GPU's base clock speed is 600 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz.
General Information
| Release Date | 01.10.2005 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Series | Radeon Vx200 |
| GPU Variant | R520 GL |
GPU
| Architecture | Ultra-Threaded SE |
| Codename | R520 |
| Process Node | 90 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 312,000.0 million |
| Die Size | 288 mm² |
| Transistor Density | 1,100,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Texture Mapping Units (TMU) | 16 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock | 600 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 650 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1300 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 256 MB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 41.60 GB/s |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 1.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Recommended PSU | 200 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
| Board Number | 109-A52031 |
API Support
| DirectX | 9.0c (9_3) |
| OpenGL | 2.1 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 9600 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 9600 GTexel/s |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 116 |
| PassMark (G2D Mark) | 348 |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.