FireGL V7100
Graphics Card FireGL V7100 — Specifications, Tests & Benchmarks
FireGL V7100
Radeon Vx100
•
R423
•
01.12.2004
•
256 MB
•
GDDR3
•
256 bit
•
91W
🏆 Top #14035
Performance
Synthetic Score
102
PassMark
72
Efficiency
low
The FireGL V7100 (R400) model joined the ATI lineup of graphics accelerators on 01.12.2004. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 289 mm² die contains approximately 0.2 billion transistorsistors transistors. The memory subsystem features GDDR3 modules with a total capacity of 0 GB. The bus width is 256 bit bits, and the peak data exchange rate is 30.40 GB/s. In standard mode, the core operates at 493 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load. The nominal thermal design power is 91 W. For stable system operation, a PSU of 250 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 01.12.2004 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Series | Radeon Vx100 |
| GPU Variant | R423 GL |
GPU
| Architecture | R400 |
| Codename | R423 |
| Process Node | 130 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 160,000.0 million |
| Die Size | 289 mm² |
| Transistor Density | 553,600 million / mm² |
Rendering Configuration
| Texture Mapping Units (TMU) | 16 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock | 493 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 475 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 950 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 256 MB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 30.40 GB/s |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 1.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 91 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
| Board Number | A322 |
API Support
| DirectX | 9.0b (9_2) |
| OpenGL | 2.1 |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 7888 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 7888 GTexel/s |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 72 |
| PassMark (G2D Mark) | 223 |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.