FireGL 9700 X1-256
Graphics Card FireGL 9700 X1-256 — Specifications, Tests & Benchmarks
FireGL 9700 X1-256
Radeon 9000
•
R300
•
23.07.2002
•
256 MB
•
DDR
•
256 bit
•
37W
🏆 Top #14410
Performance
Synthetic Score
54
Efficiency
low
The FireGL 9700 X1-256 (R300) model joined the ATI lineup of graphics accelerators on 23.07.2002. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 215 mm² die contains approximately 0.1 billion transistorsistors transistors. The memory subsystem features DDR modules with a total capacity of 0 GB. The bus width is 256 bit bits, and the peak data exchange rate is 19.84 GB/s. In standard mode, the core operates at 325 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load. The card's power consumption (TDP) is stated at 37 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 200 W.
General Information
| Release Date | 23.07.2002 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Series | Radeon 9000 |
| GPU Variant | R300 GL |
GPU
| Architecture | R300 |
| Codename | R300 |
| Process Node | 150 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 110,000.0 million |
| Die Size | 215 mm² |
| Transistor Density | 511,600 million / mm² |
Rendering Configuration
| Texture Mapping Units (TMU) | 8 |
| Render Output Units (ROP) | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock | 325 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 310 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 620 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 256 MB |
| Memory Type | DDR |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 19.84 GB/s |
Board Design & Power
| Interface | AGP 8x |
| Slot Width | 1 |
| Power Consumption (TDP) | 37 W |
| Recommended PSU | 200 W |
| Board Number | 109-94200 |
API Support
| DirectX | 9.0 (9_0) |
| OpenGL | 2.0 |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 2600 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 2600 GTexel/s |
Synthetic Tests & Benchmarks
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.