FireGL 9600 T2-64S
Graphics Card FireGL 9600 T2-64S — Specifications, Tests & Benchmarks
FireGL 9600 T2-64S
Radeon 9000
•
RV350
•
01.10.2003
•
64 MB
•
DDR
•
128 bit
🏆 Top #14454
Performance
Synthetic Score
45
Efficiency
low
FireGL 9600 T2-64S is a powerful solution from ATI based on the R300 architecture, released on 01.10.2003. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 0.1 billion transistorsistors transistors, and its area is 76 mm². The memory subsystem features DDR modules with a total capacity of 0 GB. The bus width is 128 bit bits, and the peak data exchange rate is 6.50 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 324 MHz with dynamic acceleration capability up to 0 MHz.
General Information
| Release Date | 01.10.2003 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Series | Radeon 9000 |
| GPU Variant | RV350 GL |
GPU
| Architecture | R300 |
| Codename | RV350 |
| Process Node | 130 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 60,000.0 million |
| Die Size | 76 mm² |
| Transistor Density | 789,500 million / mm² |
Rendering Configuration
| Texture Mapping Units (TMU) | 4 |
| Render Output Units (ROP) | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock | 324 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 203 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 406 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 64 MB |
| Memory Type | DDR |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 6.50 GB/s |
Board Design & Power
| Interface | AGP 8x |
| Slot Width | 1 |
| Recommended PSU | 200 W |
| Board Number | 109-A124 |
API Support
| DirectX | 9.0 (9_0) |
| OpenGL | 2.0 |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 1296 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 1296 GTexel/s |
Synthetic Tests & Benchmarks
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.