EGA Wonder 800+
Graphics Card EGA Wonder 800+ — Specifications, Tests & Benchmarks
EGA Wonder 800+
Radeon EGA
•
18800-1
•
1988
•
DRAM
•
32 bit
🏆 Top #14502
Performance
Synthetic Score
35
Efficiency
low
The EGA Wonder 800+ graphics adapter is based on the advanced Wonder architecture. ATI announced this model on 01.01.1988. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses ?istors transistors, and its area is 90 mm². In standard mode, the core operates at 25 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load.
General Information
| Release Date | 1988 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Radeon EGA |
GPU
| Architecture | Wonder |
| Codename | 18800-1 |
| Process Node | 800 nm (NEC) |
| Die Size | 90 mm² |
Rendering Configuration
| Render Output Units (ROP) | 1 |
Clock Speeds
| Base Clock | 25 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 8 MHz |
Memory
| Memory Capacity | |
| Memory Type | DRAM |
| Memory Bus | 32 bit bit |
| Memory Bandwidth | 0.03 GB/s |
Board Design & Power
| Interface | ISA 8-bit |
| Slot Width | 1 |
| Recommended PSU | 200 W |
| Board Number | 109006000 |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 25 GPixel/s |
| Texture Fill Rate |
Synthetic Tests & Benchmarks
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.