All-In-Wonder X800 SE
Graphics Card All-In-Wonder X800 SE — Specifications, Tests & Benchmarks
All-In-Wonder X800 SE
Radeon X
•
R420
•
27.04.2005
•
256 MB
•
GDDR3
•
256 bit
🏆 Top #13982
Performance
Synthetic Score
113
Efficiency
low
The All-In-Wonder X800 SE (R400) model joined the ATI lineup of graphics accelerators on 27.04.2005. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 281 mm² die contains approximately 0.2 billion transistorsistors transistors. The graphics card is equipped with 0 GB of GDDR3 memory. A 256 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 25.60 GB/s. The GPU's base clock speed is 425 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz.
General Information
| Release Date | 27.04.2005 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Radeon X |
| GPU Variant | R420 LE (215RABCGA11F) |
GPU
| Architecture | R400 |
| Codename | R420 |
| Process Node | 130 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 160,000.0 million |
| Die Size | 281 mm² |
| Transistor Density | 569,400 million / mm² |
Rendering Configuration
| Texture Mapping Units (TMU) | 8 |
| Render Output Units (ROP) | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock | 425 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 400 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 800 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 256 MB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 25.60 GB/s |
Board Design & Power
| Interface | AGP 8x |
| Slot Width | 1 |
| Recommended PSU | 200 W |
| Board Number | 109-A38304-00 |
API Support
| DirectX | 9.0b (9_2) |
| OpenGL | 2.1 |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 3400 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 3400 GTexel/s |
Synthetic Tests & Benchmarks
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.