All-In-Wonder 9800 SE
Graphics Card All-In-Wonder 9800 SE — Specifications, Tests & Benchmarks
All-In-Wonder 9800 SE
Radeon 9000
•
R350
•
10.09.2003
•
128 MB
•
DDR
•
128 bit
🏆 Top #14539
Performance
Synthetic Score
30
Efficiency
low
All-In-Wonder 9800 SE is a powerful solution from ATI based on the R300 architecture, released on 10.09.2003. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 215 mm² die contains approximately 0.1 billion transistorsistors transistors. The DDR video memory capacity is 0 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 9.50 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The graphics chip operates at a base clock of 378 MHz with dynamic acceleration capability up to 0 MHz.
General Information
| Release Date | 10.09.2003 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Radeon 9000 |
| GPU Variant | R350 SE |
GPU
| Architecture | R300 |
| Codename | R350 |
| Process Node | 150 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 117,000.0 million |
| Die Size | 215 mm² |
| Transistor Density | 544,200 million / mm² |
Rendering Configuration
| Texture Mapping Units (TMU) | 4 |
| Render Output Units (ROP) | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock | 378 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 297 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 594 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 128 MB |
| Memory Type | DDR |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 9.50 GB/s |
Board Design & Power
| Interface | AGP 8x |
| Slot Width | 1 |
| Recommended PSU | 200 W |
| Board Number | 957-00 |
API Support
| DirectX | 9.0 (9_0) |
| OpenGL | 2.0 |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 1512 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 1512 GTexel/s |
Synthetic Tests & Benchmarks
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.