All-In-Wonder 3D Rage II+ DVD
Graphics Card All-In-Wonder 3D Rage II+ DVD — Specifications, Tests & Benchmarks
All-In-Wonder 3D Rage II+ DVD
Radeon 3D Rage
•
Mach64 GT-B
•
01.09.1996
•
4 MB
•
SDR SDRAM
•
64 bit
🏆 Top #14069
Performance
Synthetic Score
100
Efficiency
low
The All-In-Wonder 3D Rage II+ DVD graphics card from ATI is built on the Mach architecture and was officially introduced on 01.09.1996. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 0.0 billion transistorsistors transistors, and its area is 86 mm². The SDR SDRAM video memory capacity is 0 GB. Thanks to the 64 bit-bit bus, bandwidth reaches 0.65 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. In standard mode, the core operates at 60 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load.
General Information
| Release Date | 01.09.1996 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Radeon 3D Rage |
| GPU Variant | 3D Rage II+DVD (215GT2UB24) |
GPU
| Architecture | Mach |
| Codename | Mach64 GT-B |
| Process Node | 500 nm (UMC) |
| Transistor Count | 5,000.0 million |
| Die Size | 86 mm² |
| Transistor Density | 58,100 million / mm² |
Rendering Configuration
| Texture Mapping Units (TMU) | 1 |
| Render Output Units (ROP) | 1 |
Clock Speeds
| Base Clock | 60 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 83 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 4 MB |
| Memory Type | SDR SDRAM |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 0.65 GB/s |
Board Design & Power
| Interface | PCI |
| Slot Width | 1 |
| Recommended PSU | 200 W |
| Board Number | 109-38800-00 |
API Support
| DirectX | 5.0 |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 60 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 60 GTexel/s |
Synthetic Tests & Benchmarks
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.