ASUS V9570
Graphics Card ASUS V9570 — Specifications, Tests & Benchmarks
ASUS V9570
GeForce 5700
•
NV36B
•
23.10.2003
•
128 MB
•
DDR
•
128 bit
•
25W
🏆 Top #14470
Performance
Synthetic Score
41
PassMark
41
Efficiency
low
The ASUS V9570 graphics card from NVIDIA is built on the Rankine architecture and was officially introduced on 23.10.2003. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 0.1 billion transistorsistors transistors on a 133 mm² die. The DDR video memory capacity is 0 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 8.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. In standard mode, the core operates at 425 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load. The card's power consumption (TDP) is stated at 25 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 200 W.
General Information
| Release Date | 23.10.2003 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | GeForce 5700 |
GPU
| Architecture | Rankine |
| Codename | NV36B |
| Process Node | 130 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 82,000.0 million |
| Die Size | 133 mm² |
| Transistor Density | 616,500 million / mm² |
Rendering Configuration
| Texture Mapping Units (TMU) | 4 |
| Render Output Units (ROP) | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock | 425 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 250 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 500 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 128 MB |
| Memory Type | DDR |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 8.00 GB/s |
Board Design & Power
| Interface | AGP 8x |
| Slot Width | 1 |
| Power Consumption (TDP) | 25 W |
| Recommended PSU | 200 W |
API Support
| DirectX | 9.0a |
| OpenGL | 1.5 |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 1.7 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 1.7 GTexel/s |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 41 |
| PassMark (G2D Mark) | 173 |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.