ASUS V9560 XT
Graphics Card ASUS V9560 XT — Specifications, Tests & Benchmarks
ASUS V9560 XT
GeForce 5600
•
NV31
•
17.03.2003
•
128 MB
•
DDR
•
128 bit
🏆 Top #14684
Performance
Synthetic Score
9
PassMark
9
Efficiency
low
The ASUS V9560 XT graphics card from NVIDIA is built on the Rankine architecture and was officially introduced on 17.03.2003. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 0.1 billion transistorsistors transistors, and its area is 121 mm². The memory subsystem features DDR modules with a total capacity of 0 GB. The bus width is 128 bit bits, and the peak data exchange rate is 6.40 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 235 MHz with dynamic acceleration capability up to 0 MHz.
General Information
| Release Date | 17.03.2003 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | GeForce 5600 |
| GPU Variant | NV31 5600 XT |
GPU
| Architecture | Rankine |
| Codename | NV31 |
| Process Node | 130 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 80,000.0 million |
| Die Size | 121 mm² |
| Transistor Density | 661,200 million / mm² |
Rendering Configuration
| Texture Mapping Units (TMU) | 4 |
| Render Output Units (ROP) | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock | 235 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 200 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 400 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 128 MB |
| Memory Type | DDR |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 6.40 GB/s |
Board Design & Power
| Interface | AGP 8x |
| Slot Width | 1 |
| Recommended PSU | 200 W |
API Support
| DirectX | 9.0a |
| OpenGL | 1.5 |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 9 |
| PassMark (G2D Mark) | 166 |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.