ASUS V9480
Graphics Card ASUS V9480 — Specifications, Tests & Benchmarks
ASUS V9480
Nvidia GeForce 4 Ti
•
NV28
•
16.02.2003
•
128 MB
•
DDR
•
128 bit
🏆 Top #14716
Performance
Synthetic Score
7
PassMark
7
Efficiency
low
ASUS V9480 is a powerful solution from NVIDIA based on the Kelvin architecture, released on 16.02.2003. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 0.1 billion transistorsistors transistors on a 142 mm² die. The graphics card is equipped with 0 GB of DDR memory. A 128 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 8.80 GB/s. In standard mode, the core operates at 275 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load.
General Information
| Release Date | 16.02.2003 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 4 Ti |
GPU
| Architecture | Kelvin |
| Codename | NV28 |
| Process Node | 150 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 63,000.0 million |
| Die Size | 142 mm² |
| Transistor Density | 443,700 million / mm² |
Rendering Configuration
| Texture Mapping Units (TMU) | 8 |
| Render Output Units (ROP) | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock | 275 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 275 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 550 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 128 MB |
| Memory Type | DDR |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 8.80 GB/s |
Board Design & Power
| Interface | AGP 8x |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Recommended PSU | 200 W |
API Support
| DirectX | 8.1 |
| OpenGL | 1.5 |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 1.1 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 2.2 GTexel/s |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 7 |
| PassMark (G2D Mark) | 187 |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.