ASUS V9280
Graphics Card ASUS V9280 — Specifications, Tests & Benchmarks
ASUS V9280
Nvidia GeForce 4 Ti
•
NV28
•
06.02.2002
•
64 MB
•
SDR SDRAM
•
128 bit
🏆 Top #14743
Performance
Synthetic Score
6
Efficiency
low
ASUS V9280 is a powerful solution from NVIDIA based on the Kelvin architecture, released on 06.02.2002. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 0.1 billion transistorsistors transistors, and its area is 142 mm². The SDR SDRAM video memory capacity is 0 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 4.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 250 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz.
General Information
| Release Date | 06.02.2002 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 4 Ti |
| GPU Variant | Ti 4200 |
GPU
| Architecture | Kelvin |
| Codename | NV28 |
| Process Node | 150 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 63,000.0 million |
| Die Size | 142 mm² |
| Transistor Density | 443,700 million / mm² |
Rendering Configuration
| Texture Mapping Units (TMU) | 8 |
| Render Output Units (ROP) | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock | 250 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 250 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 64 MB |
| Memory Type | SDR SDRAM |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 4.00 GB/s |
Board Design & Power
| Interface | AGP 8x |
| Slot Width | 1 |
| Recommended PSU | 200 W |
API Support
| DirectX | 8.1 |
| OpenGL | 1.5 |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 1.008 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 2.016 GTexel/s |
Synthetic Tests & Benchmarks
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.