ASUS V9180 Magic
Graphics Card ASUS V9180 Magic — Specifications, Tests & Benchmarks
ASUS V9180 Magic
Nvidia GeForce 4 MX
•
NV18
•
25.09.2002
•
32 MB
•
DDR
•
32 bit
🏆 Top #14874
Performance
Synthetic Score
2
Efficiency
low
ASUS V9180 Magic is a powerful solution from NVIDIA based on the Celsius architecture, released on 25.09.2002. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 0.0 billion transistorsistors transistors on a 65 mm² die. The memory subsystem features DDR modules with a total capacity of 0 GB. The bus width is 32 bit bits, and the peak data exchange rate is 2.00 GB/s. In standard mode, the core operates at 275 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load.
General Information
| Release Date | 25.09.2002 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 4 MX |
| GPU Variant | NV18 A2 |
GPU
| Architecture | Celsius |
| Codename | NV18 |
| Process Node | 150 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 29,000.0 million |
| Die Size | 65 mm² |
| Transistor Density | 446,200 million / mm² |
Rendering Configuration
| Texture Mapping Units (TMU) | 4 |
| Render Output Units (ROP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock | 275 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 250 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 500 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 32 MB |
| Memory Type | DDR |
| Memory Bus | 32 bit bit |
| Memory Bandwidth | 2.00 GB/s |
Board Design & Power
| Interface | AGP 8x |
| Slot Width | 1 |
| Recommended PSU | 200 W |
API Support
| DirectX | 7.0 |
| OpenGL | 1.5 |
Theoretical Performance
| Texture Fill Rate | 1.1 GTexel/s |
Synthetic Tests & Benchmarks
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.