ASUS TURBO RTX 3070 V2
Graphics Card ASUS TURBO RTX 3070 V2 — Specifications, Tests & Benchmarks
ASUS TURBO RTX 3070 V2
Nvidia GeForce 30
•
GA104
•
01.09.2020
•
8 GB
•
GDDR6
•
256 bit
•
220W
🏆 Top #2408
Performance
Synthetic Score
24,724
PassMark
22,139
Efficiency
high
ASUS TURBO RTX 3070 V2 is a powerful solution from NVIDIA based on the Ampere architecture, released on 01.09.2020. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 17.4 billion transistorsistors transistors, and its area is 392 mm². The core configuration includes 5888 shader units, 46 RT Cores for ray tracing, and 184 Tensor Cores for AI tasks. The GDDR6 video memory capacity is 8 GB. Thanks to the 256 bit-bit bus, bandwidth reaches 448.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. In standard mode, the core operates at 1500 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1725 MHz under load. The TDP level for this model is 220 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 550 W.
General Information
| Release Date | 01.09.2020 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 30 |
| GPU Variant | GA104-300-A1 |
GPU
| Architecture | Ampere |
| Codename | GA104 |
| Process Node | 8 nm (Samsung) |
| Transistor Count | 17,400,000.0 million |
| Die Size | 392 mm² |
| Transistor Density | 44,400,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 5888 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 184 |
| Render Output Units (ROP) | 96 |
| Tensor Cores | 184 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 46 |
| Compute Units (SM/CU) | 46 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1500 MHz |
| Boost Clock | 1725 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 14000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 448.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 5888 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 268 x 39 x 113 mm |
| Power Consumption (TDP) | 220 W |
| Recommended PSU | 550 W |
| Power Connectors | 2x 8-pin |
| Board Number | PG142 SKU 10 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 165.6 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 317.4 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 20.31 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 20.31 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 317.4 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 22 139 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 004 |
| TPU Index Score | 30.93% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.