ASUS TURBO RTX 3070 Ti
Graphics Card ASUS TURBO RTX 3070 Ti — Specifications, Tests & Benchmarks
ASUS TURBO RTX 3070 Ti
Nvidia GeForce 30
•
GA104
•
31.05.2021
•
8 GB
•
GDDR6X
•
256 bit
•
290W
🏆 Top #1758
Performance
Synthetic Score
26,304
PassMark
23,276
Efficiency
high
The ASUS TURBO RTX 3070 Ti (Ampere) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 31.05.2021. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 17.4 billion transistorsistors transistors on a 392 mm² die. The model's computational arsenal includes 6144 universal processors. Also available are 48 specialized cores for ray rendering and 192 cores for accelerating artificial intelligence. The GDDR6X video memory capacity is 8 GB. Thanks to the 256 bit-bit bus, bandwidth reaches 608.30 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. In standard mode, the core operates at 1575 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1770 MHz under load. The card's power consumption (TDP) is stated at 290 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 600 W.
General Information
| Release Date | 31.05.2021 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 30 |
| GPU Variant | GA104-400-A1 |
GPU
| Architecture | Ampere |
| Codename | GA104 |
| Process Node | 8 nm (Samsung) |
| Transistor Count | 17,400,000.0 million |
| Die Size | 392 mm² |
| Transistor Density | 44,400,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 6144 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 192 |
| Render Output Units (ROP) | 96 |
| Tensor Cores | 192 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 48 |
| Compute Units (SM/CU) | 48 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1575 MHz |
| Boost Clock | 1770 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1188 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 19000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6X |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 608.30 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 6144 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 3 |
| Dimensions (L x W x H) | 268 x 39 x 113 mm |
| Power Consumption (TDP) | 290 W |
| Recommended PSU | 600 W |
| Power Connectors | 2x 8-pin |
| Board Number | PG143 SKU 15 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 169.9 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 339.8 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 21.75 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 21.75 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 339.8 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 23 276 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 061 |
| TPU Index Score | 33.12% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.