ASUS TUF RX 7600 XT GAMING OC
Graphics Card ASUS TUF RX 7600 XT GAMING OC — Specifications, Tests & Benchmarks
ASUS TUF RX 7600 XT GAMING OC
Amd RX 7000
•
Navi 33
•
08.01.2024
•
16 GB
•
GDDR6
•
128 bit
•
190W
🏆 Top #4485
Performance
Synthetic Score
17,639
PassMark
17,294
Efficiency
high
The ASUS TUF RX 7600 XT GAMING OC graphics card from AMD is built on the RDNA 3.0 architecture and was officially introduced on 08.01.2024. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 13.3 billion transistorsistors transistors, and its area is 204 mm². The model's computational arsenal includes 2048 universal processors. Also available are 32 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The graphics card is equipped with 16 GB of GDDR6 memory. A 128 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 288.00 GB/s. The GPU's base clock speed is 2029 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 2810 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 190 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 450 W.
General Information
| Release Date | 08.01.2024 |
| Production Status | Active |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 7000 |
| GPU Variant | Navi 33 XT (215-163000047) |
GPU
| Architecture | RDNA 3.0 |
| Codename | Navi 33 |
| Process Node | 6 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 13,300,000.0 million |
| Die Size | 204 mm² |
| Transistor Density | 65,200,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2048 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 128 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 32 |
Clock Speeds
| Base Clock | 2029 MHz |
| Game Clock | 2539 MHz |
| Boost Clock | 2810 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2250 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 18000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 16 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 288.00 GB/s |
Cache Memory
| L0 Cache | 1024 KB |
| L1 Cache | 4096 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
| L3 Cache (Infinity Cache) | 32 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x8 |
| Slot Width | 3 |
| Dimensions (L x W x H) | 300 x 59 x 143 mm |
| Power Consumption (TDP) | 190 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 2x 8-pin |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 179.8 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 359.7 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 46.04 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 23.02 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 719.4 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 17 294 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 030 |
| TPU Index Score | 24.98% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.