ASUS TUF RTX 4080 SUPER GAMING
Graphics Card ASUS TUF RTX 4080 SUPER GAMING — Specifications, Tests & Benchmarks
ASUS TUF RTX 4080 SUPER GAMING
Nvidia GeForce 40
•
AD103
•
08.01.2024
•
16 GB
•
GDDR6X
•
256 bit
•
320W
🏆 Top #409
Performance
Synthetic Score
36,622
PassMark
34,243
Efficiency
enthusiast
The ASUS TUF RTX 4080 SUPER GAMING graphics adapter is based on the advanced Ada Lovelace architecture. NVIDIA announced this model on 08.01.2024. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 45.9 billion transistorsistors transistors, and its area is 379 mm². The core configuration includes 10240 shader units, 80 RT Cores for ray tracing, and 320 Tensor Cores for AI tasks. The graphics card is equipped with 16 GB of GDDR6X memory. A 256 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 736.30 GB/s. The GPU's base clock speed is 2295 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 2550 MHz. The nominal thermal design power is 320 W. For stable system operation, a PSU of 700 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 08.01.2024 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 40 |
| GPU Variant | AD103-400-A1 |
GPU
| Architecture | Ada Lovelace |
| Codename | AD103 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 45,900,000.0 million |
| Die Size | 379 mm² |
| Transistor Density | 121,100,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 10240 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 320 |
| Render Output Units (ROP) | 112 |
| Tensor Cores | 320 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 80 |
| Compute Units (SM/CU) | 80 |
Clock Speeds
| Base Clock | 2295 MHz |
| Boost Clock | 2550 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1438 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 23000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 16 GB |
| Memory Type | GDDR6X |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 736.30 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 10240 KB |
| L2 Cache | 64 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 3 |
| Dimensions (L x W x H) | 348 x 73 x 150 mm |
| Power Consumption (TDP) | 320 W |
| Recommended PSU | 700 W |
| Power Connectors | 1x 16-pin |
| Board Number | PG139 SKU 355 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 285.6 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 816 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 52.22 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 52.22 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 816 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 34 243 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 277 |
| TPU Index Score | 58.84% |
| Performance Tier | enthusiast |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.