ASUS TUF RTX 4070 SUPER GAMING
Graphics Card ASUS TUF RTX 4070 SUPER GAMING — Specifications, Tests & Benchmarks
ASUS TUF RTX 4070 SUPER GAMING
Nvidia GeForce 40
•
AD104
•
08.01.2024
•
12 GB
•
GDDR6X
•
192 bit
•
220W
🏆 Top #1164
Performance
Synthetic Score
29,608
PassMark
29,967
Efficiency
enthusiast
The ASUS TUF RTX 4070 SUPER GAMING graphics card from NVIDIA is built on the Ada Lovelace architecture and was officially introduced on 08.01.2024. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 35.8 billion transistorsistors transistors, and its area is 294 mm². For graphics processing, 7168 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 56 RT Cores and 224 Tensor Cores. The graphics card is equipped with 12 GB of GDDR6X memory. A 192 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 504.20 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 1980 MHz with dynamic acceleration capability up to 2475 MHz. The nominal thermal design power is 220 W. For stable system operation, a PSU of 550 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 08.01.2024 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 40 |
| GPU Variant | AD104-350-A1 |
GPU
| Architecture | Ada Lovelace |
| Codename | AD104 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 35,800,000.0 million |
| Die Size | 294 mm² |
| Transistor Density | 121,800,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 7168 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 224 |
| Render Output Units (ROP) | 80 |
| Tensor Cores | 224 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 56 |
| Compute Units (SM/CU) | 56 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1980 MHz |
| Boost Clock | 2475 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1313 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 21000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 12 GB |
| Memory Type | GDDR6X |
| Memory Bus | 192 bit bit |
| Memory Bandwidth | 504.20 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 7168 KB |
| L2 Cache | 48 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 3 |
| Dimensions (L x W x H) | 301 x 63 x 139 mm |
| Power Consumption (TDP) | 220 W |
| Recommended PSU | 550 W |
| Power Connectors | 1x 16-pin |
| Board Number | PG141 SKU 335 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 198 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 554.4 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 35.48 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 35.48 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 554.4 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 29 967 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 193 |
| TPU Index Score | 41.99% |
| Performance Tier | enthusiast |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.