ASUS TUF GTX 1660 Ti GAMING EVO
Graphics Card ASUS TUF GTX 1660 Ti GAMING EVO — Specifications, Tests & Benchmarks
ASUS TUF GTX 1660 Ti GAMING EVO
Nvidia GeForce 16
•
TU116
•
22.02.2019
•
6 GB
•
GDDR6
•
192 bit
•
120W
🏆 Top #6336
Performance
Synthetic Score
12,407
PassMark
12,683
Efficiency
mid-high
The ASUS TUF GTX 1660 Ti GAMING EVO graphics card from NVIDIA is built on the Turing architecture and was officially introduced on 22.02.2019. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 284 mm² die contains approximately 6.6 billion transistorsistors transistors. The model's computational arsenal includes 1536 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The GDDR6 video memory capacity is 6 GB. Thanks to the 192 bit-bit bus, bandwidth reaches 288.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 1500 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1770 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 120 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 300 W.
General Information
| Release Date | 22.02.2019 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.gaming_1440p |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 16 |
| GPU Variant | TU116-400-A1 |
GPU
| Architecture | Turing |
| Codename | TU116 |
| Process Node | 12 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 6,600,000.0 million |
| Die Size | 284 mm² |
| Transistor Density | 23,200,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1536 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 96 |
| Render Output Units (ROP) | 48 |
| Compute Units (SM/CU) | 24 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1500 MHz |
| Boost Clock | 1770 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1500 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 12000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 6 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 192 bit bit |
| Memory Bandwidth | 288.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 1536 KB |
| L2 Cache | 1.5 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 206 x 46 x 124 mm |
| Power Consumption (TDP) | 120 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | PG160 SKU 21 PG161 SKU 21 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 84.96 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 169.9 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 10.87 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 5.44 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 169.9 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 12 683 |
| PassMark (G2D Mark) | 782 |
| TPU Index Score | 13.68% |
| Performance Tier | mid-high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.