ASUS TUF GTX 1660 SUPER GAMING OC
Graphics Card ASUS TUF GTX 1660 SUPER GAMING OC — Specifications, Tests & Benchmarks
ASUS TUF GTX 1660 SUPER GAMING OC
Nvidia GeForce 16
•
TU116
•
29.10.2019
•
6 GB
•
GDDR6
•
192 bit
•
125W
🏆 Top #6528
Performance
Synthetic Score
11,815
PassMark
12,685
Efficiency
mid-high
The ASUS TUF GTX 1660 SUPER GAMING OC (Turing) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 29.10.2019. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 6.6 billion transistorsistors transistors on a 284 mm² die. The core configuration includes 1408 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The memory subsystem features GDDR6 modules with a total capacity of 6 GB. The bus width is 192 bit bits, and the peak data exchange rate is 336.00 GB/s. The GPU's base clock speed is 1530 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1815 MHz. The TDP level for this model is 125 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 300 W.
General Information
| Release Date | 29.10.2019 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.gaming_1440p |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 16 |
| GPU Variant | TU116-300-A1 |
GPU
| Architecture | Turing |
| Codename | TU116 |
| Process Node | 12 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 6,600,000.0 million |
| Die Size | 284 mm² |
| Transistor Density | 23,200,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1408 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 88 |
| Render Output Units (ROP) | 48 |
| Compute Units (SM/CU) | 22 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1530 MHz |
| Boost Clock | 1815 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 14000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 6 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 192 bit bit |
| Memory Bandwidth | 336.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 1408 KB |
| L2 Cache | 1.5 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 206 x 46 x 124 mm |
| Power Consumption (TDP) | 125 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | PG161 SKU 26 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 87.12 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 159.7 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 10.22 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 5.11 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 159.7 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 12 685 |
| PassMark (G2D Mark) | 807 |
| TPU Index Score | 13.91% |
| Performance Tier | mid-high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.