ASUS TUF GTX 1650 OC
Graphics Card ASUS TUF GTX 1650 OC — Specifications, Tests & Benchmarks
ASUS TUF GTX 1650 OC
Nvidia GeForce 16
•
TU117
•
23.04.2019
•
4 GB
•
GDDR5
•
128 bit
•
75W
🏆 Top #7876
Performance
Synthetic Score
8,298
PassMark
7,872
Efficiency
mid
The ASUS TUF GTX 1650 OC (Turing) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 23.04.2019. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 4.7 billion transistorsistors transistors on a 200 mm² die. The core configuration includes 896 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The memory subsystem features GDDR5 modules with a total capacity of 4 GB. The bus width is 128 bit bits, and the peak data exchange rate is 128.10 GB/s. In standard mode, the core operates at 1485 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1755 MHz under load. The card's power consumption (TDP) is stated at 75 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 250 W.
General Information
| Release Date | 23.04.2019 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 16 |
| GPU Variant | TU117-300-A1 |
GPU
| Architecture | Turing |
| Codename | TU117 |
| Process Node | 12 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 4,700,000.0 million |
| Die Size | 200 mm² |
| Transistor Density | 23,500,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 896 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 56 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 14 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1485 MHz |
| Boost Clock | 1755 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2001 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 8000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 4 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 128.10 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 896 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 200 x 47 x 112 mm |
| Power Consumption (TDP) | 75 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Board Number | PG174 SKU 0 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 56.16 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 98.28 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 6.29 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 3.15 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 98.28 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 7 872 |
| PassMark (G2D Mark) | 554 |
| TPU Index Score | 8.88% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.