ASUS RTX 4080 Mobile
Graphics Card ASUS RTX 4080 Mobile — Specifications, Tests & Benchmarks
ASUS RTX 4080 Mobile
Nvidia GeForce 40 Mobile
•
AD104
•
03.01.2023
•
12 GB
•
GDDR6
•
192 bit
•
150W
🏆 Top #784
Performance
Synthetic Score
32,703
PassMark
24,759
Efficiency
high
The ASUS RTX 4080 Mobile graphics adapter is based on the advanced Ada Lovelace architecture. NVIDIA announced this model on 03.01.2023. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 35.8 billion transistorsistors transistors, and its area is 294 mm². The model's computational arsenal includes 7424 universal processors. Also available are 58 specialized cores for ray rendering and 232 cores for accelerating artificial intelligence. The GDDR6 video memory capacity is 12 GB. Thanks to the 192 bit-bit bus, bandwidth reaches 432.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. In standard mode, the core operates at 1860 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 2280 MHz under load. The nominal thermal design power is 150 W. For stable system operation, a PSU of 0 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 03.01.2023 |
| Production Status | Active |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Nvidia GeForce 40 Mobile |
| GPU Variant | GN21-X9 |
| Integrated Graphics | Yes |
GPU
| Architecture | Ada Lovelace |
| Codename | AD104 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 35,800,000.0 million |
| Die Size | 294 mm² |
| Transistor Density | 121,800,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 7424 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 232 |
| Render Output Units (ROP) | 80 |
| Tensor Cores | 232 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 58 |
| Compute Units (SM/CU) | 58 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1860 MHz |
| Boost Clock | 2280 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2250 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 18000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 12 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 192 bit bit |
| Memory Bandwidth | 432.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 7424 KB |
| L2 Cache | 48 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 150 W |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 182.4 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 529 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 33.85 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 33.85 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 529 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 24 759 |
| PassMark (G2D Mark) | 924 |
| TPU Index Score | 33.72% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.