ASUS ROG STRIX RX 6800 XT GAMING OC
Graphics Card ASUS ROG STRIX RX 6800 XT GAMING OC — Specifications, Tests & Benchmarks
ASUS ROG STRIX RX 6800 XT GAMING OC
Amd RX 6000
•
Navi 21
•
28.10.2020
•
16 GB
•
GDDR6
•
256 bit
•
300W
🏆 Top #1296
Performance
Synthetic Score
28,842
PassMark
25,014
Efficiency
enthusiast
The ASUS ROG STRIX RX 6800 XT GAMING OC graphics card from AMD is built on the RDNA 2.0 architecture and was officially introduced on 28.10.2020. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 26.8 billion transistorsistors transistors, and its area is 520 mm². The model's computational arsenal includes 4608 universal processors. Also available are 72 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The graphics card is equipped with 16 GB of GDDR6 memory. A 256 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 512.00 GB/s. In standard mode, the core operates at 1925 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 2360 MHz under load. The nominal thermal design power is 300 W. For stable system operation, a PSU of 700 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 28.10.2020 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 6000 |
| GPU Variant | Navi 21 XT (215-121000177) |
GPU
| Architecture | RDNA 2.0 |
| Codename | Navi 21 |
| Process Node | 7 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 26,800,000.0 million |
| Die Size | 520 mm² |
| Transistor Density | 51,500,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 4608 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 288 |
| Render Output Units (ROP) | 128 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 72 |
| Compute Units (SM/CU) | 72 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1925 MHz |
| Game Clock | 2110 MHz |
| Boost Clock | 2360 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2000 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 16000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 16 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 512.00 GB/s |
Cache Memory
| L0 Cache | 2304 KB |
| L1 Cache | 9216 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
| L3 Cache (Infinity Cache) | 128 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 3 |
| Dimensions (L x W x H) | 320 x 57 x 129 mm |
| Power Consumption (TDP) | 300 W |
| Recommended PSU | 700 W |
| Power Connectors | 2x 8-pin |
| Board Number | 109-D412A7-00_03 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 302.1 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 679.7 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 43.50 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 21.75 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 359.4 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 25 014 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 041 |
| TPU Index Score | 39.43% |
| Performance Tier | enthusiast |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.