ASUS ROG STRIX RX 560 EVO GAMING OC
Graphics Card ASUS ROG STRIX RX 560 EVO GAMING OC — Specifications, Tests & Benchmarks
ASUS ROG STRIX RX 560 EVO GAMING OC
Amd RX 500
•
Polaris 21
•
04.07.2017
•
4 GB
•
GDDR5
•
128 bit
•
65W
🏆 Top #10650
Performance
Synthetic Score
3,059
Efficiency
entry
The ASUS ROG STRIX RX 560 EVO GAMING OC graphics adapter is based on the advanced GCN 4.0 architecture. AMD announced this model on 04.07.2017. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 123 mm² die contains approximately 3.0 billion transistorsistors transistors. The core configuration includes 896 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The memory subsystem features GDDR5 modules with a total capacity of 4 GB. The bus width is 128 bit bits, and the peak data exchange rate is 96.00 GB/s. In standard mode, the core operates at 1149 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1187 MHz under load. The card's power consumption (TDP) is stated at 65 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 250 W.
General Information
| Release Date | 04.07.2017 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 500 |
| GPU Variant | Polaris 21 XL |
GPU
| Architecture | GCN 4.0 |
| Codename | Polaris 21 |
| Process Node | 14 nm (GlobalFoundries) |
| Transistor Count | 3,000,000.0 million |
| Die Size | 123 mm² |
| Transistor Density | 24,400,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 896 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 56 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 14 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1149 MHz |
| Boost Clock | 1187 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1500 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 6000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 4 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 96.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 224 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x8 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 65 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Board Number | C994-57 C994-71 |
API Support
| DirectX | 12 (12_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.3 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 18.99 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 66.47 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 2.13 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 2.13 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 132.9 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 4.63% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.