ASUS ROG Strix RTX 5070
Graphics Card ASUS ROG Strix RTX 5070 — Specifications, Tests & Benchmarks
ASUS ROG Strix RTX 5070
Nvidia GeForce 50
•
GB205
•
04.03.2025
•
12 GB
•
GDDR7
•
192 bit
•
250W
🏆 Top #1308
Performance
Synthetic Score
28,787
PassMark
28,787
Efficiency
enthusiast
ASUS ROG Strix RTX 5070 is a powerful solution from NVIDIA based on the Blackwell 2.0 architecture, released on 04.03.2025. Thanks to 4N FinFET manufacturing technology, engineers managed to place 31.1 billion transistorsistors transistors on a 263 mm² die. The model's computational arsenal includes 6144 universal processors. Also available are 48 specialized cores for ray rendering and 192 cores for accelerating artificial intelligence. The GDDR7 video memory capacity is 12 GB. Thanks to the 192 bit-bit bus, bandwidth reaches 672.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The graphics chip operates at a base clock of 2325 MHz with dynamic acceleration capability up to 2512 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 250 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 600 W.
General Information
| Release Date | 04.03.2025 |
| Production Status | Active |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 50 |
| GPU Variant | GB205-300-A1 |
GPU
| Architecture | Blackwell 2.0 |
| Codename | GB205 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Process Type | 4N FinFET |
| Transistor Count | 31,100,000.0 million |
| Die Size | 263 mm² |
| Transistor Density | 118,300,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 6144 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 192 |
| Render Output Units (ROP) | 80 |
| Tensor Cores | 192 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 48 |
| Compute Units (SM/CU) | 48 |
Clock Speeds
| Base Clock | 2325 MHz |
| Boost Clock | 2512 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 28000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 12 GB |
| Memory Type | GDDR7 |
| Memory Bus | 192 bit bit |
| Memory Bandwidth | 672.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 6144 KB |
| L2 Cache | 48 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 5.0 x16 |
| Slot Width | 3 |
| Dimensions (L x W x H) | 332 x 64 x 147 mm |
| Power Consumption (TDP) | 250 W |
| Recommended PSU | 600 W |
| Power Connectors | 1x 16-pin |
| Board Number | PG147 SKU 70 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 201 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 482.3 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 30.87 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 30.87 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 482.3 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 28 787 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 303 |
| TPU Index Score | 44.62% |
| Performance Tier | enthusiast |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.