ASUS ROG STRIX RTX 4080 GAMING WHITE
Graphics Card ASUS ROG STRIX RTX 4080 GAMING WHITE — Specifications, Tests & Benchmarks
ASUS ROG STRIX RTX 4080 GAMING WHITE
Nvidia GeForce 40
•
AD103
•
20.09.2022
•
16 GB
•
GDDR6X
•
256 bit
•
320W
🏆 Top #539
Performance
Synthetic Score
34,441
PassMark
34,441
Efficiency
enthusiast
ASUS ROG STRIX RTX 4080 GAMING WHITE is a powerful solution from NVIDIA based on the Ada Lovelace architecture, released on 20.09.2022. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 45.9 billion transistorsistors transistors on a 379 mm² die. The core configuration includes 9728 shader units, 76 RT Cores for ray tracing, and 304 Tensor Cores for AI tasks. The graphics card is equipped with 16 GB of GDDR6X memory. A 256 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 716.80 GB/s. In standard mode, the core operates at 2205 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 2505 MHz under load. The nominal thermal design power is 320 W. For stable system operation, a PSU of 700 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 20.09.2022 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 40 |
| GPU Variant | AD103-300-A1 |
GPU
| Architecture | Ada Lovelace |
| Codename | AD103 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 45,900,000.0 million |
| Die Size | 379 mm² |
| Transistor Density | 121,100,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 9728 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 304 |
| Render Output Units (ROP) | 112 |
| Tensor Cores | 304 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 76 |
| Compute Units (SM/CU) | 76 |
Clock Speeds
| Base Clock | 2205 MHz |
| Boost Clock | 2505 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1400 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 22400 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 16 GB |
| Memory Type | GDDR6X |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 716.80 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 9728 KB |
| L2 Cache | 64 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 4 |
| Dimensions (L x W x H) | 358 x 70 x 149 mm |
| Power Consumption (TDP) | 320 W |
| Recommended PSU | 700 W |
| Power Connectors | 1x 16-pin |
| Board Number | PG139 SKU 360 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 280.6 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 761.5 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 48.74 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 48.74 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 761.5 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 34 441 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 249 |
| TPU Index Score | 58.34% |
| Performance Tier | enthusiast |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.