ASUS ROG STRIX RTX 4070 SUPER GAMING OC
Graphics Card ASUS ROG STRIX RTX 4070 SUPER GAMING OC — Specifications, Tests & Benchmarks
ASUS ROG STRIX RTX 4070 SUPER GAMING OC
Nvidia GeForce 40
•
AD104
•
08.01.2024
•
12 GB
•
GDDR6X
•
192 bit
•
220W
🏆 Top #954
Performance
Synthetic Score
31,582
PassMark
29,967
Efficiency
enthusiast
The ASUS ROG STRIX RTX 4070 SUPER GAMING OC graphics adapter is based on the advanced Ada Lovelace architecture. NVIDIA announced this model on 08.01.2024. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 35.8 billion transistorsistors transistors on a 294 mm² die. The model's computational arsenal includes 7168 universal processors. Also available are 56 specialized cores for ray rendering and 224 cores for accelerating artificial intelligence. The memory subsystem features GDDR6X modules with a total capacity of 12 GB. The bus width is 192 bit bits, and the peak data exchange rate is 504.20 GB/s. In standard mode, the core operates at 1980 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 2640 MHz under load. The TDP level for this model is 220 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 550 W.
General Information
| Release Date | 08.01.2024 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 40 |
| GPU Variant | AD104-350-A1 |
GPU
| Architecture | Ada Lovelace |
| Codename | AD104 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 35,800,000.0 million |
| Die Size | 294 mm² |
| Transistor Density | 121,800,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 7168 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 224 |
| Render Output Units (ROP) | 80 |
| Tensor Cores | 224 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 56 |
| Compute Units (SM/CU) | 56 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1980 MHz |
| Boost Clock | 2640 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1313 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 21000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 12 GB |
| Memory Type | GDDR6X |
| Memory Bus | 192 bit bit |
| Memory Bandwidth | 504.20 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 7168 KB |
| L2 Cache | 48 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 3 |
| Dimensions (L x W x H) | 339 x 62 x 149 mm |
| Power Consumption (TDP) | 220 W |
| Recommended PSU | 550 W |
| Power Connectors | 1x 16-pin |
| Board Number | PG141 SKU 335 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 211.2 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 591.4 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 37.85 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 37.85 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 591.4 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 29 967 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 193 |
| TPU Index Score | 44.79% |
| Performance Tier | enthusiast |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.