ASUS ROG STRIX RTX 2080 SUPER GAMING ADVANCED
Graphics Card ASUS ROG STRIX RTX 2080 SUPER GAMING ADVANCED — Specifications, Tests & Benchmarks
ASUS ROG STRIX RTX 2080 SUPER GAMING ADVANCED
Nvidia GeForce 20
•
TU104
•
23.07.2019
•
8 GB
•
GDDR6
•
256 bit
•
250W
🏆 Top #3380
Performance
Synthetic Score
20,671
PassMark
19,462
Efficiency
high
The ASUS ROG STRIX RTX 2080 SUPER GAMING ADVANCED (Turing) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 23.07.2019. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 13.6 billion transistorsistors transistors on a 545 mm² die. For graphics processing, 3072 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 48 RT Cores and 384 Tensor Cores. The memory subsystem features GDDR6 modules with a total capacity of 8 GB. The bus width is 256 bit bits, and the peak data exchange rate is 495.90 GB/s. The GPU's base clock speed is 1650 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1830 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 250 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 600 W.
General Information
| Release Date | 23.07.2019 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 20 |
| GPU Variant | TU104-450-A1 |
GPU
| Architecture | Turing |
| Codename | TU104 |
| Process Node | 12 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 13,600,000.0 million |
| Die Size | 545 mm² |
| Transistor Density | 25,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 3072 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 192 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| Tensor Cores | 384 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 48 |
| Compute Units (SM/CU) | 48 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1650 MHz |
| Boost Clock | 1830 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1937 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 15500 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 495.90 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 3072 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 3 |
| Dimensions (L x W x H) | 299 x 54 x 130 mm |
| Power Consumption (TDP) | 250 W |
| Recommended PSU | 600 W |
| Power Connectors | 2x 8-pin |
| Board Number | PG180 SKU 42 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 117.1 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 351.4 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 22.49 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 11.24 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 351.4 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 19 462 |
| PassMark (G2D Mark) | 919 |
| TPU Index Score | 24.91% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.