ASUS ROG STRIX RTX 2070 SUPER GAMING
Graphics Card ASUS ROG STRIX RTX 2070 SUPER GAMING — Specifications, Tests & Benchmarks
ASUS ROG STRIX RTX 2070 SUPER GAMING
Nvidia GeForce 20
•
TU104
•
09.07.2019
•
8 GB
•
GDDR6
•
256 bit
•
215W
🏆 Top #4757
Performance
Synthetic Score
17,123
PassMark
18,150
Efficiency
high
The ASUS ROG STRIX RTX 2070 SUPER GAMING (Turing) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 09.07.2019. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 13.6 billion transistorsistors transistors, and its area is 545 mm². The core configuration includes 2560 shader units, 40 RT Cores for ray tracing, and 320 Tensor Cores for AI tasks. The memory subsystem features GDDR6 modules with a total capacity of 8 GB. The bus width is 256 bit bits, and the peak data exchange rate is 448.00 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 1605 MHz with dynamic acceleration capability up to 1770 MHz. The nominal thermal design power is 215 W. For stable system operation, a PSU of 550 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 09.07.2019 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 20 |
| GPU Variant | TU104-410-A1 |
GPU
| Architecture | Turing |
| Codename | TU104 |
| Process Node | 12 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 13,600,000.0 million |
| Die Size | 545 mm² |
| Transistor Density | 25,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2560 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 160 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| Tensor Cores | 320 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 40 |
| Compute Units (SM/CU) | 40 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1605 MHz |
| Boost Clock | 1770 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 14000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 448.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 2560 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 3 |
| Dimensions (L x W x H) | 301 x 49 x 131 mm |
| Power Consumption (TDP) | 215 W |
| Recommended PSU | 550 W |
| Power Connectors | 2x 8-pin |
| Board Number | PG180 SKU 12 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 113.3 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 283.2 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 18.12 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 9.06 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 283.2 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 18 150 |
| PassMark (G2D Mark) | 878 |
| TPU Index Score | 21.91% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.