ASUS ROG STRIX RTX 2060 EVO GAMING OC
Graphics Card ASUS ROG STRIX RTX 2060 EVO GAMING OC — Specifications, Tests & Benchmarks
ASUS ROG STRIX RTX 2060 EVO GAMING OC
Nvidia GeForce 20
•
TU104
•
10.01.2020
•
6 GB
•
GDDR6
•
192 bit
•
160W
🏆 Top #6262
Performance
Synthetic Score
12,535
Efficiency
mid-high
ASUS ROG STRIX RTX 2060 EVO GAMING OC is a powerful solution from NVIDIA based on the Turing architecture, released on 10.01.2020. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 545 mm² die contains approximately 13.6 billion transistorsistors transistors. The core configuration includes 1920 shader units, 30 RT Cores for ray tracing, and 240 Tensor Cores for AI tasks. The graphics card is equipped with 6 GB of GDDR6 memory. A 192 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 336.00 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 1365 MHz with dynamic acceleration capability up to 1830 MHz. The TDP level for this model is 160 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 450 W.
General Information
| Release Date | 10.01.2020 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.gaming_1440p |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 20 |
| GPU Variant | TU104-150-KC-A1 |
GPU
| Architecture | Turing |
| Codename | TU104 |
| Process Node | 12 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 13,600,000.0 million |
| Die Size | 545 mm² |
| Transistor Density | 25,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1920 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 120 |
| Render Output Units (ROP) | 48 |
| Tensor Cores | 240 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 30 |
| Compute Units (SM/CU) | 30 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1365 MHz |
| Boost Clock | 1830 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 14000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 6 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 192 bit bit |
| Memory Bandwidth | 336.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 1920 KB |
| L2 Cache | 3 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 300 x 50 x 132 mm |
| Power Consumption (TDP) | 160 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | PG161 SKU 46 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 87.84 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 219.6 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 14.05 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 7.03 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 219.6 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 18.10% |
| Performance Tier | mid-high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.