ASUS ROG STRIX RTX 2060 EVO GAMING ADVANCED
Graphics Card ASUS ROG STRIX RTX 2060 EVO GAMING ADVANCED — Specifications, Tests & Benchmarks
ASUS ROG STRIX RTX 2060 EVO GAMING ADVANCED
Nvidia GeForce 20
•
TU104
•
10.01.2020
•
6 GB
•
GDDR6
•
192 bit
•
160W
🏆 Top #6572
Performance
Synthetic Score
11,713
Efficiency
mid-high
The ASUS ROG STRIX RTX 2060 EVO GAMING ADVANCED graphics card from NVIDIA is built on the Turing architecture and was officially introduced on 10.01.2020. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 545 mm² die contains approximately 13.6 billion transistorsistors transistors. The model's computational arsenal includes 1920 universal processors. Also available are 30 specialized cores for ray rendering and 240 cores for accelerating artificial intelligence. The memory subsystem features GDDR6 modules with a total capacity of 6 GB. The bus width is 192 bit bits, and the peak data exchange rate is 336.00 GB/s. The GPU's base clock speed is 1365 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1710 MHz. The TDP level for this model is 160 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 450 W.
General Information
| Release Date | 10.01.2020 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.gaming_1440p |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 20 |
| GPU Variant | TU104-150-KC-A1 |
GPU
| Architecture | Turing |
| Codename | TU104 |
| Process Node | 12 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 13,600,000.0 million |
| Die Size | 545 mm² |
| Transistor Density | 25,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1920 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 120 |
| Render Output Units (ROP) | 48 |
| Tensor Cores | 240 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 30 |
| Compute Units (SM/CU) | 30 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1365 MHz |
| Boost Clock | 1710 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 14000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 6 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 192 bit bit |
| Memory Bandwidth | 336.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 1920 KB |
| L2 Cache | 3 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 300 x 50 x 132 mm |
| Power Consumption (TDP) | 160 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | PG161 SKU 46 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 82.08 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 205.2 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 13.13 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 6.57 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 205.2 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 16.92% |
| Performance Tier | mid-high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.