ASUS ROG STRIX LC RX 6950 XT GAMING OC
Graphics Card ASUS ROG STRIX LC RX 6950 XT GAMING OC — Specifications, Tests & Benchmarks
ASUS ROG STRIX LC RX 6950 XT GAMING OC
Amd RX 6000
•
Navi 21
•
10.05.2022
•
16 GB
•
GDDR6
•
256 bit
•
335W
🏆 Top #588
Performance
Synthetic Score
34,284
PassMark
28,094
Efficiency
enthusiast
The ASUS ROG STRIX LC RX 6950 XT GAMING OC graphics adapter is based on the advanced RDNA 2.0 architecture. AMD announced this model on 10.05.2022. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 520 mm² die contains approximately 26.8 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 5120 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 80 RT Cores and 0 Tensor Cores. The GDDR6 video memory capacity is 16 GB. Thanks to the 256 bit-bit bus, bandwidth reaches 576.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The graphics chip operates at a base clock of 2210 MHz with dynamic acceleration capability up to 2565 MHz. The TDP level for this model is 335 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 700 W.
General Information
| Release Date | 10.05.2022 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 6000 |
| GPU Variant | Navi 21 KXTX (215-121000289) |
GPU
| Architecture | RDNA 2.0 |
| Codename | Navi 21 |
| Process Node | 7 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 26,800,000.0 million |
| Die Size | 520 mm² |
| Transistor Density | 51,500,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 5120 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 320 |
| Render Output Units (ROP) | 128 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 80 |
| Compute Units (SM/CU) | 80 |
Clock Speeds
| Base Clock | 2210 MHz |
| Game Clock | 2343 MHz |
| Boost Clock | 2565 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2250 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 18000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 16 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 576.00 GB/s |
Cache Memory
| L0 Cache | 2560 KB |
| L1 Cache | 10240 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
| L3 Cache (Infinity Cache) | 128 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 277 x 44 x 131 mm |
| Power Consumption (TDP) | 335 W |
| Recommended PSU | 700 W |
| Power Connectors | 3x 8-pin |
| Board Number | D412 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 328.3 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 820.8 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 52.53 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 26.27 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 1.64 TFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 28 094 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 077 |
| TPU Index Score | 45.16% |
| Performance Tier | enthusiast |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.