ASUS ROG STRIX LC RTX 3090 Ti
Graphics Card ASUS ROG STRIX LC RTX 3090 Ti — Specifications, Tests & Benchmarks
ASUS ROG STRIX LC RTX 3090 Ti
Nvidia GeForce 30
•
GA102
•
27.01.2022
•
24 GB
•
GDDR6X
•
384 bit
•
450W
🏆 Top #1129
Performance
Synthetic Score
29,750
PassMark
29,338
Efficiency
enthusiast
The ASUS ROG STRIX LC RTX 3090 Ti graphics adapter is based on the advanced Ampere architecture. NVIDIA announced this model on 27.01.2022. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 28.3 billion transistorsistors transistors on a 628 mm² die. The model's computational arsenal includes 10752 universal processors. Also available are 84 specialized cores for ray rendering and 336 cores for accelerating artificial intelligence. The GDDR6X video memory capacity is 24 GB. Thanks to the 384 bit-bit bus, bandwidth reaches 1034.24 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The graphics chip operates at a base clock of 1560 MHz with dynamic acceleration capability up to 1860 MHz. The TDP level for this model is 450 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 850 W.
General Information
| Release Date | 27.01.2022 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 30 |
| GPU Variant | GA102-350-A1 |
GPU
| Architecture | Ampere |
| Codename | GA102 |
| Process Node | 8 nm (Samsung) |
| Transistor Count | 28,300,000.0 million |
| Die Size | 628 mm² |
| Transistor Density | 45,100,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 10752 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 336 |
| Render Output Units (ROP) | 112 |
| Tensor Cores | 336 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 84 |
| Compute Units (SM/CU) | 84 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1560 MHz |
| Boost Clock | 1860 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1313 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 21000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 24 GB |
| Memory Type | GDDR6X |
| Memory Bus | 384 bit bit |
| Memory Bandwidth | 1034.24 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 10752 KB |
| L2 Cache | 6 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 3 |
| Dimensions (L x W x H) | 293 x 52 x 133 mm |
| Power Consumption (TDP) | 450 W |
| Recommended PSU | 850 W |
| Power Connectors | 1x 16-pin |
| Board Number | PG136 SKU 5 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 208.3 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 625 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 40.00 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 40.00 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 625 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 29 338 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 228 |
| TPU Index Score | 49.29% |
| Performance Tier | enthusiast |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.