ASUS ROG STRIX GTX 1050 GAMING OC
Graphics Card ASUS ROG STRIX GTX 1050 GAMING OC — Specifications, Tests & Benchmarks
ASUS ROG STRIX GTX 1050 GAMING OC
Nvidia GeForce 10
•
GP107
•
25.10.2016
•
2 GB
•
GDDR5
•
128 bit
•
75W
🏆 Top #9204
Performance
Synthetic Score
5,396
PassMark
5,046
Efficiency
mid
The ASUS ROG STRIX GTX 1050 GAMING OC graphics adapter is based on the advanced Pascal architecture. NVIDIA announced this model on 25.10.2016. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 132 mm² die contains approximately 3.3 billion transistorsistors transistors. The core configuration includes 640 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The GDDR5 video memory capacity is 2 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 112.10 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. In standard mode, the core operates at 1442 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1556 MHz under load. The TDP level for this model is 75 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 250 W.
General Information
| Release Date | 25.10.2016 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 10 |
| GPU Variant | GP107-300-A1 |
GPU
| Architecture | Pascal |
| Codename | GP107 |
| Process Node | 14 nm (Samsung) |
| Transistor Count | 3,300,000.0 million |
| Die Size | 132 mm² |
| Transistor Density | 25,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 640 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 40 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 5 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1442 MHz |
| Boost Clock | 1556 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1752 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 7000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 112.10 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 240 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 75 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
| Board Number | PG210 SKU 1 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 49.79 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 62.24 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 31.12 GFLOPS (1:64) |
| FP32 Performance (Float) | 1.99 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 62.24 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 5 046 |
| PassMark (G2D Mark) | 458 |
| TPU Index Score | 5.76% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.