ASUS ROG POSEIDON GTX 980 Ti
Graphics Card ASUS ROG POSEIDON GTX 980 Ti — Specifications, Tests & Benchmarks
ASUS ROG POSEIDON GTX 980 Ti
Nvidia GeForce 900
•
GM200
•
02.06.2015
•
6 GB
•
GDDR5
•
384 bit
•
250W
🏆 Top #5966
Performance
Synthetic Score
13,669
PassMark
13,669
Efficiency
mid-high
The ASUS ROG POSEIDON GTX 980 Ti graphics card from NVIDIA is built on the Maxwell 2.0 architecture and was officially introduced on 02.06.2015. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 8.0 billion transistorsistors transistors on a 601 mm² die. The core configuration includes 2816 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The memory subsystem features GDDR5 modules with a total capacity of 6 GB. The bus width is 384 bit bits, and the peak data exchange rate is 336.60 GB/s. The GPU's base clock speed is 1000 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1076 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 250 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 600 W.
General Information
| Release Date | 02.06.2015 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.gaming_1440p |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 900 |
| GPU Variant | GM200-310-A1 |
GPU
| Architecture | Maxwell 2.0 |
| Codename | GM200 |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 8,000,000.0 million |
| Die Size | 601 mm² |
| Transistor Density | 13,300,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2816 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 176 |
| Render Output Units (ROP) | 96 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1000 MHz |
| Boost Clock | 1076 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1753 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 7000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 6 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 384 bit bit |
| Memory Bandwidth | 336.60 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 48 KB |
| L2 Cache | 3 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 287 x 40 x 111 mm |
| Power Consumption (TDP) | 250 W |
| Recommended PSU | 600 W |
| Power Connectors | 2x 8-pin |
| Board Number | PG600 SKU 30 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 103.3 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 189.4 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 6.06 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 189.4 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 13 669 |
| PassMark (G2D Mark) | 850 |
| TPU Index Score | 12.95% |
| Performance Tier | mid-high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.