ASUS ROG Matrix HD 7970
Graphics Card ASUS ROG Matrix HD 7970 — Specifications, Tests & Benchmarks
ASUS ROG Matrix HD 7970
Amd HD 7900
•
Tahiti
•
22.06.2012
•
3 GB
•
GDDR5
•
384 bit
•
300W
🏆 Top #8624
Performance
Synthetic Score
6,502
Efficiency
mid
The ASUS ROG Matrix HD 7970 (GCN 1.0) model joined the AMD lineup of graphics accelerators on 22.06.2012. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 4.3 billion transistorsistors transistors, and its area is 352 mm². The core configuration includes 2048 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The graphics card is equipped with 3 GB of GDDR5 memory. A 384 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 288.00 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 1000 MHz with dynamic acceleration capability up to 1050 MHz. The nominal thermal design power is 300 W. For stable system operation, a PSU of 700 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 22.06.2012 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd HD 7900 |
| GPU Variant | Tahiti XT2 (215-0821065) |
GPU
| Architecture | GCN 1.0 |
| Codename | Tahiti |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 4,313,000.0 million |
| Die Size | 352 mm² |
| Transistor Density | 12,300,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2048 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 128 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 32 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1000 MHz |
| Boost Clock | 1050 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1500 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 6000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 3 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 384 bit bit |
| Memory Bandwidth | 288.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 512 KB |
| L2 Cache | 768 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 3 |
| Dimensions (L x W x H) | 279 x 38 x 111 mm |
| Power Consumption (TDP) | 300 W |
| Recommended PSU | 700 W |
| Power Connectors | 2x 8-pin |
| Board Number | 109-C38637-00 |
API Support
| DirectX | 12 (11_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 33.6 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 134.4 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 4.30 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 75.2 GFLOPS (1:4) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 7.34% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.