ASUS ROG Matrix GTX 260
Graphics Card ASUS ROG Matrix GTX 260 — Specifications, Tests & Benchmarks
ASUS ROG Matrix GTX 260
Nvidia GeForce 200
•
GT200B
•
27.11.2008
•
896 MB
•
GDDR3
•
448 bit
•
171W
🏆 Top #12594
Performance
Synthetic Score
669
Efficiency
low
The ASUS ROG Matrix GTX 260 (Tesla 2.0) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 27.11.2008. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 1.4 billion transistorsistors transistors on a 470 mm² die. The model's computational arsenal includes 216 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The GDDR3 video memory capacity is 1 GB. Thanks to the 448 bit-bit bus, bandwidth reaches 111.90 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 576 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The nominal thermal design power is 171 W. For stable system operation, a PSU of 450 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 27.11.2008 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 200 |
| GPU Variant | G200-103-B2 |
GPU
| Architecture | Tesla 2.0 |
| Codename | GT200B |
| Process Node | 55 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 1,400,000.0 million |
| Die Size | 470 mm² |
| Transistor Density | 3,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 216 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 72 |
| Render Output Units (ROP) | 28 |
| Compute Units (SM/CU) | 27 |
Clock Speeds
| Base Clock | 576 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 999 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1998 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 896 MB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 448 bit bit |
| Memory Bandwidth | 111.90 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 224 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 171 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 2x 6-pin |
| Board Number | P654 SKU 51, P897 SKU 53, P897 SKU 54 |
API Support
| DirectX | 11.1 (10_0) |
| OpenGL | 3.3 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 16.13 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 41.47 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 536.5 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 67.07 GFLOPS (1:8) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 2.48% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.